BAL ÜRETİCİLERİNE DESTEK

Bal Üreticileri Birliği Başkanı Erdal Odabaş, arıcıların TKDK-IPARD programlarından faydalanabilmeleri için tam destek vereceklerini açıkladı.

Odabaş, yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi: “İPARD Projesindeki ‘önce harca sonra yarısını geri’ al kuralı her ne kadar arıcımızın büyük yatırımlara girmesine müsaade etmedi  ise de arıcılarımızın  bu hibe paketinden mutklaka yararlanması gerekir.Darbı meseldir.”Bir şey büsbütün elde edilemese de tamamen terk edilemez.”Her ne kadar 300- 500 binlik komple tesisler kurmamamıza uygun değilse de  bu paket küçük işletmelerinde faydalanarak  işletmelerine artı değer ve ekipman katmaları mümkün.Önceki çağrı dönemlerindeki en az 10 bin avro harcama şartı, mevcut  çağrıda 5 bin avrodur.Arıcımız en az 15 bin TL lik bir harcama yaparak işletmesinde ki ekipmanlarını yenileyebilmesi mümkündür.

Destekleme paketi arıcı için gerekli olan tüm ekipmanı kapsayacak şekilde düzenlenmiştir.Bedeli Beş bin avrodan az olmamak üzere kovandan ana arı ızgarasına kadar küçük işletmelerinde rahatlıkla alabileceği ekipmanlar mevcut.

Çorum Bal Üreticileri Birliği olarak bu  arıcılarımız için gerekli evrak temini,ve proje oluşturulmasına giden süreçte  arıcılarımıza ücretsiz bilgi desteği vermekteyiz.Avrupa  Birliğinden ülkemize gelen bu hibe desteğinden arıcılarımızın da faydalanması için Çorum Bal Üreticileri Birliği olarak proje aşamasından ürün teslimi ücret geri alınma sürecinin her noktasında yanlarında olacak  adım adım destekleyeceğiz.Alanında uzman uluslar arası projelerde rol almış ve iş teslim etmiş profesyonel bir danışmanlık firması  birliğimiz üzerinden kendilerine gelen her arıcıya sınırsız bilgi desteği sunacaktır.

Peket ,bal süzme makineleri, dinlendirme ısıtma tankları, ana arı ızgarasından kovana kadar arıcı için gerekli ekipmanın tamamını desteklemektedir.Süreç önce harca sonra yarısını geri al mantığı ile işliyor.Bu bizlerin büyük yatırımlar yapmasına engel olsa da küçük çaplı ihtiyaçlarımızın giderilmesi için uygundur.

Arıcılarımız mutlaka bu hibe proğramlarından faydalanmaya işletmelerini geliştirmeye çağırıyoruz. Mevcut hibe proğramını bizlere istediğimiz gibi yardımcı olmadığı konusunda eleştirsek de her şeye rağmen faydalanma imkanı mevcuttur.Arıcılarımız mutlaka birliğimizle irtibat kursunlar kendilerine  her konuda olduğu gibi bu konuda da yardımcı olunacaktır.”

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !