Embed

SAHTE BALI PİYASAYA SÜRENLER ARICI DEĞİL

SAHTE BALI PİYASAYA SÜRENLER  ARICI DEĞİL

Sahte gıda zincirinin içine sucuk ve kaşar peynirinden  sonra  balın da katılmış olmasından bal üreticileri olarak büyük üzüntü duymaktayız.

Medyanın sahte bal haberlerini duyan halkımız bunları arıcıların yaptığını düşünmektedir.   Gerçek ise  düşünülenin tam tersidir. Sahta bal üretenler; gıda kalpazanlığını meslek haline getirmiş,buradan haksız kazanç elde etmek için bilerek, kasten , tasarlayarak, bu işlere kaynak ve zaman ayırarak, bilinçli olarak faaliyetlerde bulunan arıcılık la ilgisi olmayan  insanlardır.

Sıradan arıcımızın köyünde, bağında ,dağında ve yaylasında  bilgi ,beceri ve kabiliyetleri ölçüsünde şaibesiz bal üretme gayretindedir.Arıcılarımızın hata yapma ihtimali vardır.Birlik olarak muhtemel hataları sıfırlamak için harekete geçmiş bulunmaktayız.Bunun için üyelerimize sözleşmeli bal ürettireceğiz. Danışmanlarımızla ve bizzat üretimlerimiz yakından takip edeceğiz. Arıcılarımızın sahte bal üretme  şansı yoktur. Bu şansı sıfırlayan en önemli faktör ise göz önünde faaliyette bulunmalıdırlar. Her arıcının kaç arısı olduğu buradan ne kadar verim alabileceği bilinen gerçeklerdir. Hiçbir arıcının kapasite ve potansiyelinin dışına çıkma gibi bir lüksü olamaz. Olduğunda bunu izah edemez..Zaten sayılabilecek kadar az sayıda olan arıcılarımız bir birlerini tanımakta bir çoğu bir bilerinin çalışmalarından haberdardırlar. Gerçi her sektörün içinden istenmedik durumlar çıkma ihtimali her zaman bulunsa da şu ana kadar Çorumlu arıcı yüzümüz kızartacak hiçbir yanlışın içine düşmemiştir.

Alın teri dökerek helalinden bizlerin sofralarına  bal gibi nezih bir gıdayı  hazırlama çabası içinde olan  arıcılarımız her emekçi gibi saygındır ve saygı değerdir.

 

Çorum bal üreticileri birliği olarak bu konularda bilgilendirme faaliyetinde bulunduk bulunmaya da devam ediyoruz. Üyelerimiz gördükleri her şüpheli balı Alo 174 gıda hattına , köylerde ise  jandarmaya ihbarda bulunma konusunda  çok hassas olacağız.Vatandaşlarımızın da  sahte bal konusunda hassas davranmalarını bekliyoruz. Alo 174 gıda hattı, 155, polis, 156 jandarma gibi birimlere her şüpheli durumda mutlaka bilgilendirmelidirler.Bunu  özellikle rica ediyoruz. Gıda kalpazanlarının dan kurtulmanın en önemli yolu üretici tüketici el ele vererek birlikte hareket etmektir.

 

Erdal ODABAŞ

Çorum Bal üreticileri Birliği

Yönetim Kurulu başkanı

 

 

 

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !