Embed

“ŞEKERLEYEN BAL” BAL SAHTE DEĞİLDİR


Bin bir emek verip sezon boyunca gecesini gündüzüne katarak  çalışan  arıcılarımızın en büyük şanssızlığı, halkımızın bal konusunda yanlışları doğru bilmesidir. Bunun en  somut  misali de  kristalize olan bal konusunda görülmektedir. Halk ifadesiyle “şekerleyken  bal” sahteliğini  değil ,  bal özünün hangi bitkilerden  geldiğini gösterir. Bu tür ballar doğaldır ve çiçek balıdır. Bu tür ballarla karşılaşan vatandaşlarımız  balı temin  ettiği arıcımıza  gidip teşekkür bile etmelidir. Çünkü, kirliğin diz boyu olduğu sektörümüzde böylesi  tabiiliğini hemen gösteren  bir bala sahip olmak  bir şanstır. Gerçi Bal Üreticileri Birliği olarak  Çorumlu hemşerilerimizin doğal bala ulaşmasını  bir şans olmaktan çıkararak sıradan bir iş haline getireceğiz. Çalışmalarımız bu yönde yoğunlaşmış durumda. Üretim ve paketleme  merhalelerinde en ufak bir  hataya bile göz yumulmayacaktır.
Balın “ şekerlenmesi”  bozulma değil tabii bir  değişimdir. Balın kristalizasyonu  içindeki glikozun tanecikler haline gelmesi sonucu balın akıcılığını  kaybetmesidir. Tüketicilerin çoğu için  arının şurupla beslenerek bal elde edildiği düşüncesine  neden olan  baldaki  bu tabii değişim, bir hile olarak algılanmaktadır. Ballarda görülen   kristalize olma durumu  zararsız bir değişim olup, doğallığının alametidir. Haddi zatında  her şurupla arı beslemek de bala hile katmak anlamına gelmemektedir.
Balın  “ şekerlenmesinde etkili olan bir çok faktör vardır. Glikoz  nem  oranı,  gilikoz früktoz oranı saklanma şartları, balın saklandığı yerdeki ısı, ışık  durumu, kullanılan  kab,  hepsinden önemlisi ise  nektar kaynağı şekerleme de önemli faktördür. Ayçiçeği, yonca, karahindiba, kavun ve pamuk gibi bitkilerden  nektar toplayan arının balları  hasattan   on beş – yirmi gün  sonra kristalize olarak tereyağ  kıvamına gelebilir. Bu sertleşme  öyle bir boyut kazanır ki kimi zaman kaşıkla almakta zorlanabilir.
Kristalleşerek donan balların sıvı kıvama getirilmesi , 46 dereceyi geçmeyecek  sıcak suyun  içinde  birkaç saat bekletilmesiyle mümkün.Bu işlemi nasıl yapacakları konusunda ayrıntılı  bilgi isteyen hemşerilerimiz, birliğimizin telefonlarından ve ya  web sitemiz üzerinden  bize  ulaşırlarsa  kendilerine memnuniyetle yardımcı oluruz.

 
 

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !