YERDE SÜRÜNME HASTALIĞI- NOSEMA

Arılarımıza ilaç uygulaması yaparken teşhisimizin doğru olduğundan emin olmamız gerekir.Bizi doğru teşhis ve doğru ilaç uygulaması sonuca götürecektir.Aksi taktirde ki uygulamalar zaman  ve ekonomik kayıp olarak karşımıza çıkacaktır.Kulaktan dolma bilgiler,filan arıcının teşhisi ve tahmini değerlendirmeler hastalık teşhisinde geçersiz yöntemlerdir.Hasta olan arılarımızı yakonunnun uzmanı olan bir veteriner hekim görmeli yada bu konuda arıcılara destek veren üniversiteleden yardım alınmalıdır.Her önümüze gelen ilacı arıya iyi geliyor diye kulanmamalıyız. Hele hele antibiyortik türleri , kenaz, mavrik gibi adına ilaç denilen nesnelerin asla arıya verilmemesi gerekir.

Nosema ilk baharda arılarda görülen yaygın rahatsızlıktır.Başlıca belirtileri çok fazla miktarda yerde sürünme ve kabızlıktır.Yerde sürünen arı ele alınıp sıkıldığında hastalık yeni ise su benzeri bir içerik dışarıya çıkar.Orta düzeyde isebulanık sı veya açık kahve rengi bir sıvı olarak görülür. Son merhalede ise koyu kahve renginde görülür.

Bu ifade ettiklerimiz yaygın görülen belirtiler.Kesin sonuç bir uzmanın değerlendirmesiyle ortaya çıkar.

Noseme ile ile mücadele ilk bahar ve son baharda arılarımız hasta olsun  ya da olmasın mutlaka yapılmalıdır. Ve hiç bir nosema ilacı hastalanmış arıyı iyileştirmez. Uygulanan tedavi, arkadan gelen kuşakların sağlıklı olması için gereklidir.

Nosema teşhisi konulmuş arılarımız için kullanılacak tedavi materyalleri web sitemizde mevcuttur.

www.aricilikmalzemeleri.web.tr

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !